سرطان معده یک سرطان نسبتاً شایع است، اما تعداد افراد مبتلا به این سرطان رو به کاهش می‌باشد. این سرطان در افراد زیر ۵۰ سال بسیار نادر است و در مردان بیشتر از زنان مشاهده می‌شود.

علل سرطان معده

علائم سرطان معده

 

 

درمان سرطان معده

 

برداشتن قسمتی از معده

اگر سرطان در قسمت انتهای پایینی معده باشد، ممکن است قطعه برداشته شده تا دو سوم از حجم کل معده را شامل شود. به این عمل اصطلاحاً گاسترکتومی ساب توتال گفته می‌شود. بعد از انجام عمل گاسترکتومی، شما معده کوچک‌تری خواهید داشت، اما دریچه (اسفنکتر کاردیاک) بین مری و معده شما همچنان باقی مانده و فعال خواهد بود.

برداشتن کل معده

این عمل جراحی در مواقعی انجام می‌شود که سرطان، قسمت میانی معده را درگیر کرده باشد. در این صورت جراح کل معده و غلاف پوشاننده آن به نام امنتوم را بر می‌دارد. به این عمل اصطلاحاً گاسترکتومی کامل (توتال) گفته می‌شود. جراح شما بعد از برداشتن معده، سر لوله مری را مستقیماً به دوازدهه (اثنی‌عشر) متصل می‌کند.

 

برداشتن معده و قسمتی از مری

اگر سرطان در ناحیه محل اتصال مری به معده رخ داده باشد، باید معده و قسمتی از مری برداشته شود. به این عمل اصطلاحاً ازوفاگوگاسترکتومی گفته می‌شود.

در طی این عمل جراحی، جراح قسمت یک سوم پایینی معده را نگه می‌دارد و آن را به شکل یک لوله در می‌آورد. سپس این لوله را به قسمت باقیمانده از مری متصل می‌کند.

 

جراحی لاپاراسکوپی

عمل جراحی لاپاراسکوپی با عنوان جراحی با دسترسی حداقلی نیز شناخته می‌شود. به این معنی که برای انجام این جراحی نیازی به ایجاد بریدگی بر روی شکم نمی‌باشد. در این روش، جراح می‌تواند تمام یا قسمتی از معده را بدون ایجاد بریدگی بر روی شکم، بر دارد. البته این نوع از عمل جراحی فقط توسط جراحانی که در زمینه آن آموزش تخصصی دیده باشند، انجام می‌گیرد. در این روش، جراح فقط ۴ تا ۶ بریدگی بسیار کوچک بر روی شکم شما ایجاد می‌کند و عمل جراحی را با استفاده از لوله بلندی به نام لاپاراسکوپ انجام می‌دهد.

عمل برداشتن معده به روش جراحی لاپاراسکوپی معمولاً حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بیشتر از روش جراحی باز به طول می‌انجامد.