تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم، پروسه ای رایج است که شامل اقدامی تهاجمی برای صاف و کشیده کردن شکم بوده و چربی اضافه و پوست را در وسط و پایین شکم حذف می کند و در اکثر موارد ماهیچه های دیوار شکمی را ضعیف کرده و یا جدا می سازد.

 

 

 

 

MPX  (لیپولیزر اسکالپچر)


با استفاده از لیزر چربيها شكسته شده و سپس به كمك يك مكنده، چربي خارج ميشود. در اين روش دسترسي و برداشتن چربي تمام نواحي شكم امكا نپذيراست، اما تاثيري روي شلي عضلات جدار شكم ندارد.

 

لیپوساکشن

با استفاده از مکش چربی ها را از بدن خارج می سازد. بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد با وزن تقریبا نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور مهمی نیست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد،انعطاف پذیری پوست کمتر میشود.

مهمترین هدف لیپوساکشن شکل دهی یک یا چند منطقه از بدن است نه کاهش وزن. لیپوساکشن معمولا روی مناطقی انجام می شود که به رژیم و ورزش پاسخ نمی دهد. این مناطق اغلب در بیرون ران ها و باسن در زنان، و کمر و پشت در مردان است.

 

 

تفاوت لیپولیز و لیپوساکشن

لیپولیز به معنای کلی چنان که ذکر شد به معنای تجزیه و تخریب چربی است که ممکن است به صورت غیر تهاجمی مثل مزوتراپی تابش امواج صوتی از سطح پوست (لیزرلیپولیز اکسترنال) صورت بگیرد یا به روش تهاجمی که در آن سوراخ هایی در سطح پوست ایجاد می شود که یک وسیله ی میله مانندی وارد بافت چربی می شود مثل دستگاه های اولتراسونیک و لیزر لیپولیز قدیمی تر که در آنها هم فیبر نوری هادی لیزر از طریق سوراخ های کوچکی داخل بافت چربی شده و آن را می سوزاند اما در لیپوساکشن میله ای  که به دستگاه مکنده متصل است از طریق تعدادی سوراخ زیر پوست رفته و با فشار منفی زیاد بافت چربی را به داخل خود می کشد.و سلول های چربی را خارج می کند.

 

نحوه تصمیم گيري در مورد بيماران دچار نازيبايي شكم به شكل زير است:

– ابتدا بيمار معاينه مي شود.

الف: درصورتي كه بيمار دچار افتادگي پوست، شلي عضلات جدار شكم يا هر دو باشد راهي به جز انجام عمل تامي تاك ندارد.

ب:   در صورتي كه بيمار دچار مقدار قابل توجهي چربي در زير پوست شكم و پهلوها باشد، بهترين راه خروج چربيهاي اضافي MPX است و تامي تاك نميتواند چربي قابل توجهي از قسمت فوقاني شكم و پهلوها خارج كند پسMPX توصيه ميشود.

ج: درصورتي كه بيمار هم افتادگي پوست و شلي عضلات و هم چربي قابل توجهي زير پوست داشته باشد بايد ليپوساكشن و ابدومينوپلاستي، هردو صورت گيرد؛ پس پيشنهاد ليپوابدومينوپلاستي ميكنيم، اما چون ليپوابدومينوپلاستي طول مدت بيشتري از هريك ازاعمال ليپوساكشن و ابدومينوپلاستي دارد و درعين حال هنگام انجام شدن اين دو عمل به طور همزمان مجبوريم محافظه كار باشيم و هم ابدومينوپلاستي و هم ليپوساكشن را محدودتر انجام دهيم لذا در بعضي از بيماران تصميم به فاصله گذاشتن بين دو عمل اتخاذ مي شود يعني ابتدا ليپوساكشن يا ابدومينوپلاستي صورت ميگيرد و سپس حدود شش ماه بعد عمل بعدي صورت مي گيرد.